У світі існують три типи подарунків: хороші, погані та книга
Про те, як перестати експлуатувати жанри і вибрати дійсно щось варте уваги, я вирішила дізнатися у Максима Павловського (@maxim_pavlovskiy), парфумерного баєра і колекціонера.
Говорили як про гостро наболіле (що подарувати тому, у кого є все), так і про речі менш очікувані – персоналізацію подарунка, етикет під час вибору та емоції, як цінності без ціни.
З чого почати
«Перша рекомендація до банального дієва – дізнатися, чим людина живе. Прямо, зі зрозумілих причин, питати не варто, простіше зробити скромний рисерч по соціальних мережах. І не забувайте про спільних друзів, якщо інформації в Instagram виявиться недостатньо».
Останню фразу Максим вимовив, посміхаючись. І справді, Instagram сьогодні здатний замінити будь-яке досьє від, нехай навіть, найбільш наближеного. Говорячи про способи дізнатися захоплення людини, ми підійшли до типології подарунків
Книга?
Так, як ви самі вже знаєте, подарунки справді поділяються на хороші, погані та книжку, але саме книжка при правильному розкладі може зіграти роль не універсального, а гарного й офіційного подарунка. Наприклад, людина любить художню літературу, збирає рідкісні видання, і ось уже давно полює за чимось, а знайти не може. Тут у вас є шанс проявити кмітливість і організувати доставку з Лондона, Парижа чи Берліна. Такі зусилля завжди красиві самі по собі.
Тренди
Як і в будь-якій іншій індустрії, в історії з подарунками діють свої правила і… тренди. Наприклад, за останні кілька років в аудиторії настільки зріс інтерес до вина, що книжку на кшталт Wine Folleу ви можете випадково отримати відразу кілька разів від абсолютно різних людей.
А ось попит на подарунки у вигляді подорожей упав у зв’язку з пандемією. Утім, тут Максим рекомендує брати ситуацію у свої руки й орієнтуватися за місцем – завжди можна скрасити людині поїздку, подарувавши їй SPA в готелі, де та зупинилася, або замовити особливу екскурсію. Фантазуйте!
Емоції
«А що дарувати тій людині, смаки якої дізнаватися не залишилося часу? Трапляються ж раптові запрошення або інші обставини…», – запитую я в Максима.
Виявилося, емоції. Майстер-класи (від кулінарних до глини), пробний урок з ораторської майстерності, вечеря у вражаючому місці, квитки до Опери або абонемент у хороший спортзал. Ти можеш не знати людину, але знати які враження ти хочеш у неї залишити. Це завжди працює. З фізичними предметами це теж працює. «Універсальний метод – каже Максим, – поїхати в УкрФлору і купити там гарне кашпо. Або, скажімо, кактус. Ви знали, що кактуси забирають на себе комп’ютерне опромінення? Просто і корисно».
Для тих, у кого все є
А ось у преміальної категорії «друзів, у яких є все» правила інші. Тут важлива статусність подарованої емоції. В Україні існує проєкт »Меморабілія» під заступництвом колекціонера Олександра Крилова. Унікальність його колекції Меморабілій полягає в тому, що раритетні об’єкти конкретних подій та автентичні автографи відомих людей постають перед глядачем у спеціально оформлених дисплеях-картинах та інсталяціях. У них вони, як правило, перебувають у взаємодії з предметами того культурного середовища, з якого вони вийшли.
Автографи можуть бути різними: від заскленого фото до наручників, у яких Ді Капріо був прикутий у фінальних сценах «Титаніка». Це особливі предмети розкоші, які не мають об’єктивної вартості на ринку. І головне – все офіційно завірено
Невидима роскіш
Продовжуючи тему люксових презентів плавно перейшли до персоналізації.
«Наприклад, людина роками користується одним ароматом, і вам про це відомо. Купуєте флакон, знаходите майстра, який займається гравіюванням і просите вигравіювати ініціали. Так само можна вчинити з сорочкою, залишивши акуратний почерк на рукаві. Так подарунок відразу отримує особливу, іншу цінність. Я називаю це невидимою розкішшю».
Етикет
Правила етикету і межі в бюджеті – питання особисте і кориговане. Як зізнався мені сам Максим, він не любить шокувати. І збирати таємну вечірку вдома у винуватця торжества точно не став би. Комфорт при отриманні подарунка – перший і найкрасивіший принцип вибору. Куди приємніше знати, що хтось виконав твою давню мрію.
«Якщо добре знаєте людину і розумієте її цінності, круто дарувати те, що вона найближчим часом собі дозволити не зможе або тимчасово не вважає цю витрату виправданою. Наприклад, у неї потаємна мрія – вініловий програвач або навушники певної марки. Зрозуміло, що накопичить і купить. Але все ж так приємно, коли бажання твого серця виконує хтось іще».
Знаючи, що Максим займається парфумерією, у фіналі не втрималася і торкнулася цієї теми. Виявилося, є цікава опція.
«Можна подарувати можливість вибрати собі парфум зі мною. Я називаю цю професію «Ароматний стиліст». Я проводжу з людиною близько години, дізнаючись про її ароматний бекграунд, а потім підбираю те, що вона зможе гідно оцінити. Це вдалий подарунок на будь-який випадок».
Знати ситуатив
Допиваючи каву, поставила останнє запитання – чи стали люди більше рахувати гроші?
Максим зізнався, що ніколи не вмів. «Із задоволенням прийму в подарунок курс із фінансової грамотності», – жартує він наприкінці, давши мені зрозуміти, що на будь-який подарунок завжди знайдеться свій захоплений одержувач. Головне – знати ситуатив.
Ми завжди готові допомогти підібрати прикрасу: для себе або на подарунок;
просто так або для особливого випадку; базову або індивідуальну.