“Я раджу обирати камені інтуїтивно”: інтервʼю з gem expert

Чи допомагають камені посилити необхідні якості, як обрати свій, чи є різниця між каменями за $100 та за $2000? Gem expert Ольга Бачурина надала захопливі відповіді на найгостріші питання про камені!

_________________________________

Що ви відчули побачивши перший камінь? Як стали експертом?

У каміння я закохалася ще в дитинстві, після книги “Малахітова Скринька”. Мені вони здавалися якимись чарівними і шалено привабливими скарбами. Згодом мій майбутній чоловік колекціонував напівдорогоцінне каміння (і, на жаль, не любив те, яке зараз дуже затребуване). Так я і занурилася в тему каменів і, через свою наукову освіту, загорілася гемологією.

З давніх-давен вважається, що камені допомагають людині посилити і притягнути необхідні якості, чи так це? Стикалися з такими історіями? Чи вірите в це?

Точно вірю в те, що камені втілюють у собі енергії тих чи інших планет. І їхнє правильне носіння може посилити якості тієї чи іншої планети та її прояви у Вашому житті. Взагалі методиці посилення (не поліпшення, а саме посилення планет) багато тисяч років. Я й сама ношу “астрологічну” каблучку для сонця і бачу як це працює. Мені набагато простіше стало заявляти про себе, проявляти себе в суспільстві, це все Сонце (і конкретно в моїй карті)…

Так само отримувала багато коментарів щодо “астрологічних” кілець від своїх підписників. Але, на жаль, ця тема зараз дуже комерцилізувалася і спростилася. Людям навіюють неправильну ідею, що достатньо зробити каблучки з величезним камінням на кожну планету і все буде супер. Але часто замість користі люди можуть отримати серйозну шкоду від такого “астрокільця”, яке було зроблено без урахування особливостей їхньої астральної карти. (Чекайте! Ми про це зробимо окремий ефір!)

Чи бачили ви історії успіху після носіння “астрокільця”?

У близької мені людини справді почало досить швидко поліпшуватися фінансове становище після носіння “астрокільця”. Почалося серйозне зростання в роботі. Планета, яку в цьому випадку посилювали, у людини була пов’язана з доходом і роботою в карті. Але ще раз хочу сказати: важливо правильно підібрати камінь. І важливо правильно (за  певними правилами) зробити каблучку.

Як зрозуміти, який камінь тобі потрібен (клієнту), як правильно вибрати свій?

Багато хто спочатку орієнтується на камені свого гороскопу, місяця. До слова, “камені місяця” були придумані гемологом ювелірного дому Tiffany Джорджем Курцом на початку минулого століття, щоб підвищити продажі кольорових каменів у США. І ця маркетингова фішка досі прекрасно працює. Камені зодіаків же більше зав’язані зі стихіями цих знаків, і тому це має трохи більше сенсу. Наприклад, у риб – аквамарин (за стихією Вода). Часто бачу, що людям дійсно відгукуються камені їхнього знака зодіаку, але може це якась установка внутрішня, що “це мій камінь, мені підходить”.

Я ж раджу обирати камені інтуїтивно. Тобто, не думаючи про гороскопи і місяці, просто який камінь Вас притягує, той і купуйте). Для деяких людей потрібно потримати камінь у руках. У мене було таке, що я закохувалася в камінь за фото/відео, але коли він потрапляв мені в руки, я розуміла, що це не моє, на енергетичному рівні. (тобто придивлятися онлайн, а вже обирати вживу на зустрічах у Києві, так?)

Єдине, я б не радила носити великі сині сапфіри без консультації з ведичним астрологом.

Чи з’являються нові дорогоцінні камені? Чи є можливість його відкрити? Які з каменів відкрито останнім часом?

Насправді нові камені відкривають досить часто. Але це скоріше різновиди вже існуючих, як, наприклад, аквадит (новий різновид халцедону, відкритий у 2022 році). І найчастіше у цих каменів з тих чи інших причин немає великого маркетингового потенціалу, тому ми не чуємо про них, як про танзаніти або гранат Малайя. Наприклад, не дуже високі ювелірні якості каменю. Ще буває, що родовище нового каменю настільки маленьке, що його добувають за місяць. Камінь розходиться по колекціонерах і до ювелірних магазинів точно не потрапляє. Наприклад, камінь лондоніт – всього у світі огранили близько 300 карат і запаси вичерпалися.

У чому реальна різниця в каменях за $100-300 і аналогічних $700-2000?

Складне питання, оскільки з кожним конкретним каменем окрема історія і свої критерії оцінки вартості. Те, що знижує ціну в одного каменю, ніяк не впливатиме на ціноутворення іншого. Наприклад, в олександрита найважливішою властивістю є олександритовий ефект (зміна кольору каменю в разі зміни джерела освітлення) і камінь із сильним реверсом (зміною кольору) оцінюватиметься більше, навіть якщо в нього жахлива чистота і недосконале огранювання. А в аквамаринів же чистота – один з найважливіших чинників на ряду з кольором. Тому аквамарин з включеннями коштуватиме в рази дешевше, ніж повністю прозорий зразок. Іноді на ціноутворення дуже впливає регіон видобутку. Наприклад, рубіни з Бірми коштуватимуть дорожче за інші рубіни. І взагалі, Бірма – це сильний бренд на ринку каміння. Майже всі камені звідти коштують дорожче. До прикладу, найпростіший перидот з цього регіону оцінюють за вищим прайсом. Або смарагди з родовища Музо практично завжди коштуватимуть дорожче за інші колумбійські смарагди. Але зі смарагдами взагалі окрема історія. В питанні ціноутворення це однозначно найскладніший камінь з купою нюансів.

Але є чинники, які впливатимуть на ціноутворення всіх каменів. Перше – це ступінь облагороджування. Звичайно ж необлагороджені камені коштують дорожче облагороджених. Але і ступінь облагороджування позначається на ціннику. Найбільш наболілий приклад (особливо для України) – це рубіни. Рубін, заповнений свинцевим склом, має грубе облагороджування (у багатьох країнах таке каміння не називають рубінами навіть) і коштує десятки доларів за карат. Тоді як рубін, що тільки нагрітий, коштуватиме в десятки/сотні разів більше, а не нагрітий – у сотні й тисячі разів більше. Те ж саме з сапфірами, не гріті сапфіри завжди коштуватимуть дорожче за гріті, навіть якщо у грітих яскравіший колір. А сапфіри з дифузією (коли сапфір гріють у присутності іонів металів, які проникають у камінь і забарвлюють його) коштуватимуть найменше, тому що для таких сапфірів використовують найнеякіснішу сировину. І таких прикладів з облагороджуванням безліч. Наприклад, натуральний чорний опал може коштувати тисячі доларів за карат, тоді як копчений (білий, який прокоптили і він став чорним) коштує десятки доларів.

Ще одним фактором, який часто сильно впливає на ціноутворення, є наявність включень. Практично завжди (так, і тут є винятки) чистий камінь коштуватиме дорожче за камінь з включеннями.  Особливо, якщо камінь належить до першого типу чистоти (за класифікацією GIA). Це означає, що він у ювелірній якості має бути без включень. Наприклад, танзаніт, забитий включеннями, вже не ювелірної якості і коштує значно дешевше прозорого.

Але буває, що включення настільки унікальні (особливо у смарагдів) та прикрашають камінь, що додають йому вартості.

Погане (криве, непропорційне) огранювання теж знижує вартість каменю.

Які зараз найпопулярніші /модні кольорові камені?

Напевно, проривом останніх кількох років став турмалін Lagoon, який тільки за 2023 рік зріс на 300%. В камені поєднуються два відтінки: блакитний (або синій) і зелений, а ще, в ідеалі, з неоновістю. Взагалі, після успіху іншого неонового каменю турмаліну Параїба, камені з неоновістю стали користуватися дуже великим попитом. Це й зрозуміло, вони залишаються яскравими навіть у похмурих північних широтах.

Також набирають популярності камені, які вирізняються фізичними властивостями. Наприклад, мій улюблений камінь сфен (він же титаніт). У сфена дисперсія (здатність розкладати світло на кольори) вища, ніж у діаманта, і він грає всіма кольорами веселки, просто горить.  Довгий час цей камінь залишався в тіні, а тепер його полюбили. Така ж історія з місячним каменем. Також на піку популярності (видно по зростанню цін) гранат помаранчевого кольору спессартин. У нього настільки яскравий вогняний колір, який більше не зустрічається в інших каменях. З тієї ж групи гранатів тсаворит (зелений гранат) – так само дуже затребуваний.

Але це все, швидше, світові тенденції. В Україні вони менше відображаються.